Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Na své cestě k zákazníkovi prochází uhlí mnoha fázemi a procesy. Tento článek vás provede celým procesem zpracování uhlí od těžby až po konečné využití.

Uhlí, důležité palivo a zdroj energie po celém světě, se v ČR podílí na výrobě elektřiny asi z poloviny. Používá se ale i k vytápění, ohřevu vody a široké uplatnění nachází v chemickém průmyslu. Jeho zpracování je technologicky náročným procesem, který začíná v dole.

Kde se těží uhlí?

Těží se převážně dvěma způsoby – povrchovou a hlubinnou těžbou. Jak už název napovídá, povrchová těžba se používá v místech, kde je uhlí blízko povrchu. Naopak k hlubinné se přiklání v případech, kdy se ložiska nacházejí hluboko pod zemí. Vytěžená surovina se využívá jako zdroj energie (uhelné elektrárny, domácí kotle) nebo se dále zpracovává. Hlavními oblastmi těžby jsou Čína, USA, Indie, Austrálie a Rusko. V ČR se těží černé uhlí na Karvinsku a hnědé na Mostecku a Sokolovsku.

Jak a kde se zpracovává uhlí?

Po vytěžení následuje proces úpravy a čištění v úpravně uhlí. Uhlí je namleto, zbaveno nečistot a nežádoucích příměsí, případně vypráno a vysušeno. Součástí procesu je i třídění podle velikosti zrn. Takto zušlechtěné uhlí je připravené k dalšímu použití. Další zpracování probíhá nejčastěji formou pyrolýzy nebo také karbonizace, při níž dochází k zahřívání při vysokých teplotách a bez přístupu vzduchu. Tímto způsobem se vyrábí koks, uhelný dehet a karbonizační plyn.

Zdroj: Freepik

K čemu se uhlí používá?

Jako první napadne každého výroba elektřiny a vytápění. Své využití má v metalurgickém průmyslu, a to zejména při výrobě oceli. Uhlí je také základem pro výrobu koksu, který je potřebný při výrobě železa. Význam uhelného dehtu se výrazně snížil spolu s rozšířením a rozvojem petrochemického průmyslu. A karbonizační plyn se zpracovává na svítiplyn, který se dříve používal ke svícení a vaření. Dnes už je nahrazen bezpečnějším zemním plynem. Svítiplyn nachází současné využití spíše v chemických provozech.

Jaké jsou ekologické dopady?

Používání uhlí má významný dopad na životní prostředí. Při spalování se uvolňují oxid uhličitý a siřičitý, které mají za následek kyselé deště. Emise z uhelných elektráren škodí nejen v místech, kde se zpracovává uhlí, ale jsou jedním z největších přispěvatelů ke globálnímu oteplování vůbec. Jejich negativní dopady na ovzduší se daří jen pomalu a poměrně nákladnou cestou snižovat. V současnosti se proto klade důraz na vývoj technologií pro čistější spalování a na hledání obnovitelných zdrojů energie.

Co zpracování uhlí v budoucnosti?

Zpracování uhlí je primárně zaměřeno na zvýšení jeho energetické hodnoty a snížení obsahu nečistot. Způsob zpracování uhlí je potom závislý na kvalitě, druhu a zamýšleném použití. Navzdory všem ekologickým snahám se uhlí v blízké budoucnosti nezbavíme, ale závislost na něm nepochybně klesat bude. Jeho potřeba je obrovská, obzvláště v rozvojových zemích. Navíc jeho zásoby jsou větší než například u ropy. Proto je třeba nadále investovat do vývoje v souvislosti s jeho čistějším a efektivnějším využitím.

Pytlované, balené uhlí z naší nabídky

Lucie Ederová
Lucka je milovnicí přírody a udržitelnosti. Od malička byla vedená k pohybu venku a k hlubokému respektu k přírodě. Velkou část dětství pobíhala po jesenických lesích, v mládí předávala zkušenosti na táborech a několik let vedla turistickou skupinu. Díky pobytům na chatě přišla do kontaktu s vytápěním a přípravou topiva na zimu již v útlém věku, a i dnes si ráda po náročném dni odpočine u hořícího krbu.
Zájmy:
příroda
turistika
četba

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...