Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Uhlí jako palivo a zdroj energie - jeho role v energetickém sektoru je jednoznačně nezastupitelná. Jaké jsou další možnosti využití uhlí u nás?

Na přelomu 18. a 19. století došlo v souvislosti s průmyslovou revolucí a procesem industrializace k obrovskému rozvoji průmyslu. Bouřlivý rozvoj požadoval stále více a více energie a díky tomu rostl i význam uhlí a jeho těžby. Odjakživa bylo primárně zdrojem tepla a již zmiňované energie, a tak je tomu dodnes. Své uplatnění ale najde i v dalších důležitých a zajímavých oblastech.

Využití uhlí k výrobě elektrické energie

Jedním z hlavních využití uhlí v ČR je nepochybně výroba elektřiny. Uhelné elektrárny jsou zásadní pro zajištění stabilního zásobování elektrickou energií. Tyto elektrárny spalují uhlí, čímž generují teplo, které je následně využito k výrobě páry, jež pohání turbíny a generátory. Zde potom dochází k přeměně tepelné energie na elektrickou.

Vytápění nejen domácností

Tradiční je i použití uhlí k vytápění domácností a průmyslových objektů. Vzhledem k jeho vysoké energetické hodnotě jde o velice efektivní způsob vytápění, a to zejména v oblastech, kde není dostatečně dostupná plynová nebo elektrická infrastruktura. V posledních desetiletích dochází k poklesu využití uhlí v ČR k vytápění. Je tomu tak především kvůli zvyšujícímu se povědomí o negativních dopadech na životní prostředí a zdraví.

Zdroj: Freepik

Použití uhlí při produkci koksu

Jedním z nejdůležitějších uhelných produktů je koks. Vyrábí se zahříváním černého uhlí v prostředí bez kyslíku. Vyznačuje se vysokým obsahem uhlíku, pevností a porézní strukturou. Díky odolnosti vůči vysokým teplotám a celkově vysoké tepelné stabilitě se využívá nejen jako palivo, ale i jako redukční činidlo při výrobě železa ve vysokých pecích. Vedlejšími produkty výroby koksu jsou černouhelný dehet, amoniak, lehké oleje a svítiplyn.

Výroba aktivního uhlí

Jedná se o formu uhlíku, vyráběnou z uhlí, dřeva, kokosových ořechů nebo třeba ovocných pecek, která má velmi pórovitou strukturu a velký vnitřní povrch. Díky tomu je schopna adsorbovat nejrůznější látky – chemikálie, toxiny i pachy. Používá se k filtraci vody, čištění vzduchu, dekontaminaci půdy, při výrobě ochranných prostředků nebo v lékařství při léčbě průjmů. Jeho příměsi lze najít i v bělicích pastách. Pomáhá v boji s mastnými vlasy, tělesným zápachem a ucpanými póry.

Další možnosti průmyslového využití uhlí

Schopnost uhlí dosahovat vysokých teplot je důležitá v mnoha výrobních procesech vyžadující intenzivní teplo. Využívá se jako zdroj energie například ve výrobnách cementu nebo při zpracování oceli. Při likvidaci odpadu se často přidává k zajištění efektivnějšího spalování. Také se z něj vyrábí syntetická paliva, která představují alternativu k palivům z ropy. Za zmínku stojí i výroba uhlíkových vláken a materiálů se širokým uplatněním v leteckém a automobilovém průmyslu a ve výrobě sportovního vybavení.

Ekologie a udržitelnost

Uhlí je jen těžko zastupitelným energetickým zdrojem, a to nejen u nás. Ačkoli se stále více dbá na ekologické aspekty, stále je neodmyslitelnou součástí dnešního světa. To vše, k čemu se využívá uhlí, jasně ukazuje na jeho univerzálnost a energetickou efektivitu. Současně je ale důležité pokračovat ve vývoji a zavádění čistějších a udržitelnějších technologií, aby byly minimalizovány dopady na životní prostředí.

Pytlované, balené uhlí z naší nabídky

Lucie Ederová
Lucka je milovnicí přírody a udržitelnosti. Od malička byla vedená k pohybu venku a k hlubokému respektu k přírodě. Velkou část dětství pobíhala po jesenických lesích, v mládí předávala zkušenosti na táborech a několik let vedla turistickou skupinu. Díky pobytům na chatě přišla do kontaktu s vytápěním a přípravou topiva na zimu již v útlém věku, a i dnes si ráda po náročném dni odpočine u hořícího krbu.
Zájmy:
příroda
turistika
četba

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...