Doprava po celé ČR zdarma

Zákaznická linka

604 22 88 55

PO-ČT 7:30 - 16:00, PÁ 7:30 - 15:00

Zadejte PSČ a získáte lepší ceny pro váš region

Tento článek přináší několik užitečných rad a doporučení, jak skladovat uhlí. Jejich shrnutí prospěje určitě každému - zkušenému uživateli i začínajícímu topiči

Aby si uhlí zachovalo svou výhřevnost a bylo bezpečně uložené, je zásadní dodržovat správné metody jeho uložení. Tento článek nám přiblíží nejrůznější metody skladování uhlí od toho venkovního až po tradiční složení ve sklepě.

Jak na skladování uhlí venku?

Ať už se skládá uhlí kdekoli a jakkoli, tím nejzásadnějším úkolem je zajištění sucha. Při venkovním uložení je třeba zabránit i přímému působení povětrnostních vlivů. Nejvhodnější místo se nachází ve stínu, například pod přístřeškem nebo ve speciálních nádobách, kontejnerech. Uhlí nesmí přijít do kontaktu s vlhkou zemí, k tomu mohou posloužit třeba přepravní palety, které zajistí i dostatečnou cirkulaci vzduchu. Před deštěm a sněhem palivo ochrání plachty a jiné podobné krycí materiály.

Odvětrávaný interiér

Skladování uhlí doma vyžaduje speciální vyhrazený prostor nebo speciální nádoby, případně již zmiňovaný nehořlavý kontejner. Je třeba dbát především na bezpečnost, mimo jiné i umístění paliva mimo dosah dětí a domácích zvířat. A v neposlední řadě by měl být skladovací prostor dobře větraný, aby se zabránilo akumulaci prachových částic a plynů.

Zdroj: Freepik

Skladování mokrého uhlí

Nestihli jste včas uhlí schovat před deštěm nebo vám zmoklo během přepravy? Takové případy se samozřejmě stávají a nemusí nutně znamenat, že navlhlé palivo je již nepoužitelné. Ale před dalším uskladněním je potřeba jej důkladně vysušit. Doporučuje se rozprostřít jej na suchém a slunečném místě a vyčkat na odpaření nadbytečné vlhkosti. Rozhodně je nutné oddělit mokré uhlí od suchého a zabránit tak dalšímu šíření vlhkosti.

Vlhké sklepy nejsou vhodné

Sklepní prostory jsou často náchylné k vyšší vlhkosti a tomu je třeba se při skladování uhlí ve sklepě vyhnout. Sklep musí být rozhodně suchý a dobře větraný. Na podlahu lze doporučit poměrně univerzálně použitelné palety, případně kontejnery a jiné vhodné nádoby. Tím se usnadní nejen přístup, ale i přehled a organizace, která je při následném nakládání nezbytná.

Jak bezpečně skladovat uhlí?

Ideální je pořizovat množství topiva odpovídající vašim potřebám. Dlouho a nevhodně skladované uhlí ztrácí na kvalitě. Není radno podceňovat prevenci. Pravidelnými kontrolami lze zabránit nebezpečí v podobě šíření vlhkosti, samovznícení nebo jiné degradace. A stojí za to i připomenout, že se jedná o hořlavý materiál. Je tedy zapotřebí dodržovat bezpečnostní opatření, a to především bezpečnou vzdálenost od zdrojů tepla a zajištění vhodných hasicích prostředků.

Obezřetnost přináší maximální užitek

Manipulace s topivem, potažmo s jakýmkoliv hořlavým materiálem, není zcela bez rizika. Kdo chce mít zásoby uhlí připravené k použití v optimálním stavu, měl by se tak držet osvědčených postupů a bezpečnostních doporučení. Pokud uživatel ví, jak a kde skladovat uhlí, zvýší tím nejen jeho užitnou hodnotu, ale především ochranu svého domova a zdraví.

Lucie Ederová
Lucka je milovnicí přírody a udržitelnosti. Od malička byla vedená k pohybu venku a k hlubokému respektu k přírodě. Velkou část dětství pobíhala po jesenických lesích, v mládí předávala zkušenosti na táborech a několik let vedla turistickou skupinu. Díky pobytům na chatě přišla do kontaktu s vytápěním a přípravou topiva na zimu již v útlém věku, a i dnes si ráda po náročném dni odpočine u hořícího krbu.
Zájmy:
příroda
turistika
četba

Přihlášení zákazníka


Registrovat se Zapomenuté heslo
Zavřít Přihlásit
Probíhá načítání polohy ...
Aplikuje se kupón ...