Dopravu zajišťujeme po celé ČR!

Černé uhlí

Černé uhlí je druh usazené horniny, která vznikla z organického materiálu v prvohorách a druhohorách. Černé uhlí je hořlavá surovina, která se používá zejména jako palivo pro získávání tepelné energie. Černé uhlí se řadí společně například s ropou a plynem se mezi tzv. fosilní paliva, tedy neobnovitelné zdroje.

Ložiska černého uhlí nalezneme sice nerovnoměrně, ale prakticky po celé zeměkouli. Černé uhlí může obsahovat 74 - 94% uhlíku Výhřevnost černého uhlí je přibližně v rozmezí 7000 až 8500 kcal.

Rozeznáváme 4 základní druhy černého uhlí:

  • antracit, nejkvalitnější a nejvýhřevnější černé uhlí; geologicky nejstarší typ uhlí
  • koksovatelné druhy černého uhlí, které se, jak již název napovídá, používají na výrobu koksu
  • černé kamenné uhlí
  • plynové uhlí, které se používá na výrobu svítiplynu

Kvalita uhlí, a tím i jeho výhřevnost, je přímo odvozená od množství uhlíku v něm obsaženém. To je zase odvislé od stáří uhlí. Obecně se dá říct, že čím starší černé uhlí je, tím obsahuje více uhlíku a tím je kvalitnější, tzn. má vyšší výhřevnost.

Využívání černého uhlí jednoznačně přispělo k rozvoji průmyslové revoluce v 19. století (nazývaném též století páry – jak bylo zdůrazněno v klasické české komedii) vzhledem k tomu, že se jednalo o snadno dostupný zdroj energie. Černé uhlí je dodnes klíčovou surovinou pro tepelné elektrárny na celém světě. Je však zajímavé, že 84% zásob černého uhlí leží pouze na území šesti států, a to: USA (23%), Čína (13%).

Pytlované uhlí zavážíme po celé České republice. Praha, Brno, Ostrava, Plzeň, Liberec, Olomouc, Ústí nad Labem, České Budějovice, Hradec Králové, Pardubice, Havířov, Zlín, Kladno, Most, Opava, Karviná, Frýdek-Místek, Jihlava, Teplice, Děčín, Karlovy Vary, Chomutov, Jablonec nad Nisou, Přerov, Prostějov, Mladá Boleslav, Třebíč, Česká Lípa, Třinec, Tábor, Znojmo, Příbram, Cheb, Kolín, Trutnov, Orlová, Písek, Kroměříž, Šumperk, Vsetín, Litvínov, Uherské Hradiště, Český Těšín, Hodonín, Břeclav, Krnov, Litoměřice, Sokolov, Nový Jičín, Havlíčkův Brod, Chrudim, Strakonice, Valašské Meziříčí, Kopřivnice, Klatovy, Žďár nad Sázavou, Jindřichův Hradec, Bohumín, Vyškov, Blansko, Kutná Hora, Náchod, Jirkov, Mělník, Žatec, Beroun, Hranice, Louny, Otrokovice, Kadaň a další. Zobrazte si vybrané větší obce na území České republiky, do kterých zavážíme balené uhlí.
tel. 604 222 554